Stowarzyszenie Humaneo uzyskało dotację z Unii Europejskiej na projekt „Cyfrowe lubelskie”. Okres realizacji projektu to 01.01.2024 – 31.08.2024.
Realizacja niniejszego projektu umożliwi zdobycie kompetencji/kwalifikacji podstawowych cyfrowych przez osoby dorosłe pracujące, zamieszkujące lub przebywające na terenie subregionu lubelskiego województwa lubelskiego.
Uczestnicy zrealizują wsparcie odpowiadające na ich potrzeby i problemy.
Uczestnicy w ramach projektu mają możliwość skorzystania z następujących form wsparcia:
Zatem celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji/kwalifikacji podstawowych wśród grupy docelowej.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Projekt jest skierowany do osób, które:
a) pracują, zamieszkują lub przebywają na terenie subregionu lubelskiego w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego (m. Lublin, powiaty: lubelski, lubartowski, łęczyński, świdnicki);
b) posiadają umiejętności podstawowe (rozumienie i tworzenie informacji, rozumowanie matematyczne, umiejętności cyfrowe), odpowiadające poziomowi nie wyższemu niż 3. poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji bez względu na wykształcenie oraz status zatrudnienia;
c) zgłaszają z własnej inicjatywy chęć podnoszenia, uzupełnienia umiejętności, kompetencji
Szczególnie zapraszamy:
– osoby po 60 r.ż.
– osoby o niskich kwalifikacjach (wykształcenie: podstawowe lub niższe, gimnazjalne, średnie, zawodowe)
– osoby z niepełnosprawnościami
– obcokrajowcy (dorośli) korzystający z ochrony czasowej w związku z wojną w Ukrainie
Efektem realizacji przedsięwzięć projektu jest zwiększenie liczby osób, posiadających podstawowe kompetencje/kwalifikacje cyfrowe, a więc nastąpi również wzrost upowszechnienia technologii informacyjno-komunikacyjnych wśród osób dorosłych. Mieszkańcy subregionu lubelskiego zobaczą i przekonają się jak istotne jest ciągłe podnoszenie kompetencji/kwalifikacji w każdym wieku, szczególnie w kontekście szybko zmieniającej się obecnie gospodarki.
ZAKRES POMOCY CZYLI BEZPŁATNE WSPARCIE W RAMACH PROJEKTU
Diagnoza umiejętności ma na celu określenie poziomu posiadanych umiejętności podstawowych u diagnozowanych osób oraz potrzeb edukacyjnych w zakresie ich poprawy i służy odpowiedniemu dostosowaniu indywidualnego wsparcia edukacyjnego.
W ramach zadania zostaną przeprowadzone 2 etapy diagnozy: etap II i etap III (etap I diagnozy jest realizowany w ramach rekrutacji).
Etap II – służący zbadaniu umiejętności podstawowych i potrzeb osób, które zostały zakwalifikowane do udziału w proj. (uwzględniając kompetencje społeczne, czynniki motywujące i ewentualne bariery udziału w projekcie);
Zostanie przeprowadzona ocena, gdzie w przypadku umiejętności cyfrowych wykorzystane zostanie „Europejskie narzędzie do oceny poziomu kompetencji cyfrowych”). Jest to ogólnodostępny test, który weryfikuje poziom posiadanych umiejętności cyfrowych dostępny pod adresem:
https://europa.eu/europass/digitalskills/screen/home?lang=pl
Ponadto zostanie także wykorzystany model Bilansu Kompetencji.
Będzie się on składał z 3 etapów:
Wyżej wymienione narzędzia zostaną wykorzystane w celu określenia posiadanych przez UP umiejętności i potrzeb w zakresie ich poprawy.
Etap III – służący opracowaniu planu dalszych działań.
Podczas tego etapu nastąpi określenie dopasowanej i elastycznej oferty uczenia się, zgodnej z wynikami oceny umiejętności.
WARUNKI:
Zadanie trwać będzie 3 h zegarowe, w formie indywidualnej i zostanie przeprowadzone przez doradcę zawodowego.
Zadania realizowane na obszarze subregionu lubelskiego w dostępnych salach bez barier architektonicznych (proj. w jak najwyższym stopniu ma być dostosowany do OzN),
WARUNKI UKOŃCZENIA PROJ.: min. 80% obecności, zrealizowanie zadań.
Uczestnicy mają możliwość uzyskania zwrotu kosztów dojazdu.
W ramach zadania zostanie przeprowadzone szkolenie cyfrowe DIGCOMP i wykorzystany zostanie standard kompetencji cyfrowych na podstawie aktualnej na dzień ogłoszenia naboru wersji ramy „DigComp” (aktualnie DigComp 2.2).
Każdy z UP odbędzie szkolenie w ramach 3 spośród 5 obszarów kompetencji:
WARUNKI:
Szkolenie będzie realizowane w formie grupowej i trwać będzie 50 h. Zakłada się z 10 spotkań po śr. 5 h lekcyjnych, śr. 2 x w tygodniu (dla osób pracujących popołudniami i/lub w weekendy). Grupy będą liczyć śr. 12 osób.
Zadanie przeprowadzi wykwalifikowany trener.
Zadania realizowane na obszarze subregionu lubelskiego w dostępnych salach bez barier architektonicznych (proj. w jak najwyższym stopniu ma być dostosowany do OzN),
UP otrzymają materiały szkoleniowe dla UP oraz zaświadczenia. Zostanie zapewniona przerwa kawowa.
UWAGA: Brak stypendium szkoleniowego.
WARUNKI UKOŃCZENIA PROJ.: min. 80% obecności, zrealizowanie zadań.
Uczestnicy mają możliwość uzyskania zwrotu kosztów dojazdu.
ZAKRES:
Wszyscy UP (72os.) mają możliwość przystąpienia do walidacji nabytych umiejętności/kompetencji podstawowych lub certyfikowania kwalifikacji. Każdemu z UP została zapewniona możliwość podejścia do egzaminu ECCC DigComp 2.2 lub równoważnego w każdym z 3 obszarów kompetencji, w których UP będzie realizował szkolenie. Pozytywne zaliczenie egzaminu skutkować będzie wydaniem UP Europejskiego Certyfikatu Kompetencji Cyfrowych ECCC DigComp 2.2 lub równoważnego, odpowiadającego standardom ram kompetencji informatycznych i informacyjnych DIGCOMP 2.2.
WARUNKI:
Egzaminy przeprowadzone zostaną przez wykwalifikowanych i doświadczonych egzaminatorów w dostosowanych architektonicznie salach komputerowych na terenie subregionu lubelskiego (w miejscowości/jak najbliżej miejsca zamieszkania UP).
Warunkiem rozpoczęcia egzaminu będzie odbycie szkolenia (zad. 2) zgodnie z programem.
Uczestnicy mają możliwość uzyskania zwrotu kosztów dojazdu.
ZAKRES:
Szkolenie ma na celu nabycie lub podniesienie ogólnej znajomości języka polskiego.
Będzie rozwijać umiejętność płynnego wypowiadania się, jako podstawowej umiejętności niezbędnej w życiu codziennym. Ma na celu wzbogacenie słownictwa oraz uzupełnienie wiedzy z zakresu gramatyki języka polskiego. Kursanci zdobędą praktyczne kompetencje językowe, poprawią umiejętność posługiwania się językiem polskim mówionym i pisanym.
Program:
Konkretna tematyka i poziom szkolenia zostanie dostosowany do potrzeb UP m.in. na podstawie wyników diagnozy, a także wywiadów przeprowadzonych z UP (zad.1)
WARUNKI:
Szkolenie prowadzone będzie w formie zdalnej dla 24 UP. Trwać będzie 40 h lekcyjnych, śr. 2 x w tygodniu (dla osób pracujących popołudniami i/lub w weekendy). Grupy będą liczyć śr. 12 osób, powstaną więc 2 grupy. Łącznie zostanie zrealizowane 80 h szkolenia.
Zajęcia przeprowadzi lektor/trener.
Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe (skrypt/podręcznik).
Uczestnicy mają możliwość uzyskania zwrotu kosztów dojazdu.
Biuro Projektu:
Ul. Długa 5/61 (2 piętro)
20-346 Lublin
Biuro czynne: poniedziałek- piątek w godz. 8:00-16:00.
Spotkania w innych godzinach lub w weekendy po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.
Tel. kontaktowy: 601 538 943
Wejście z parkingiem oraz szybkim dostępem do windy znajduje się z tyłu budynku.