Nazwa Beneficjenta: Stowarzyszenie Humaneo

Projekt: „Siła aktywnej integracji” FEPK.07.15-IP.01-0115/23

Wartość dofinansowania EU: 885 805,74 zł

Ogólna wartość projektu: 1 042 124, 40 zł

Stowarzyszenie Humaneo uzyskało dotację z Unii Europejskiej na projekt „Siła aktywnej integracji”.

Okres realizacji projektu to 01.12.2024 – 31.01.2026.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

CEL PROJEKTU:

Realizacja niniejszego projektu spowoduje wzrost aktywności społeczno-zawodowej wśród 80 (48K, 32M) osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, niepracujących, zamieszkujących powiaty jasielski, przeworski, leżajski, ropczycko-sędziszowski, poprzez realizację programu aktywnej integracji z wykorzystaniem usług o charakterze społecznym i zawodowym, w okresie 09.2024 – 10.2025.

Zatem celem głównym projektu jest wzrost aktywności społeczno-zawodowej wśród grupy docelowej.

DLA KOGO JEST PROJEKT?

Projekt jest skierowany do osoby, która pełnia poniższe kryteria:

  1. zamieszkuje na obszarze jednego z powiatów: jasielskiego, przeworskiego, leżajskiego, ropczycko-sędziszowskiego w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego (tj. miejsce przebywania z zamiarem stałego pobytu);
  2. jest osobą zagrożoną ubóstwem lub wykluczeniem społecznym;
  3. jest osobą korzystającą ze świadczeń z pomocy społecznej lub kwalifikującą się do objęcia wsparciem pomocy społecznej;
  4. jest osobą niepracującą (bierną zawodowo lub bezrobotną);
  5. nie otrzymuje jednocześnie wsparcia w innym projekcie z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej dofinansowanym ze środków EFS+.

Szczególnie zapraszamy:

  • osoby o niskich kwalifikacjach (wykształcenie: podstawowe lub niższe, gimnazjalne, średnie, zawodowe)
  • osoby z obszarów wiejskich
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • długotrwale bezrobotnych
  • osoby w wieku 50 lat i więcej

Uczestnicy zrealizują wsparcie odpowiadające na ich potrzeby i problemy.

Uczestnicy w ramach projektu mają możliwość skorzystania z następujących form wsparcia:

  1. diagnoza potrzeb uczestników oraz opracowanie IŚR;
  2. trening kompetencji i umiejętności społecznych;
  3. poradnictwo zawodowe;
  4. kursy i szkolenia zawodowe;
  5. pośrednictwo pracy;
  6. staż zawodowy;
  7. zatrudnienie wspomagane i mentoring.

REZULTATY PROJEKTU:

Projekt wspiera aktywne włączenie społeczne, promuje równość szans, niedyskryminację i aktywne uczestnictwo oraz zwiększa zdolność społeczeństwa do zatrudnienia, w szczególności grup w niekorzystnej sytuacji, poprzez realizację programu aktywizacyjnego, podnoszącego aktywność zakwalifikowanych uczestników w sferze społecznej i zawodowej, skutkującą podjęciem pracy i wyjściem ze stanu zagrożenia wykluczenia społecznego. Rezultatem realizacji projektu będzie to, iż po jego zakończeniu 16 Uczestników/czek nabędzie status osoby poszukującej pracy, sytuacja społeczna 72 uczestników/czek ulegnie poprawie po opuszczeniu programu, 65 Uczestników/czek uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu, 16 uczestników/czek rozpocznie pracę, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, po opuszczeniu programu.

ZAKRES POMOCY CZYLI BEZPŁATNE WSPARCIE W RAMACH PROJEKTU

  1. Każdy z uczestników/czek w projekcie odbędzie 2 godziny zajęć w ramach przygotowania IŚR w formie jednego spotkania (w tym 1 godzina z psychologiem i 1 godzina z doradcą zawodowym).
  2. Zakres tematyczny: diagnoza potrzeb w projekcie, opracowanie IŚR.
  3. Wymagana frekwencja – 100%.
  4. Uczestnikom/czom przysługuje możliwość skorzystania ze zwrotu kosztów dojazdu.
  1. Każda uczestników/czek w projekcie odbędzie 2 godziny zajęć w ramach indywidualnego treningu umiejętności społecznych.
  2. Zakres tematyczny: m.in. podniesienie aktywności społecznej, umiejętności komunikacyjne, modyfikacja zachować aprobowanych społecznie, umiejętność pracy w grupie, metody radzenia sobie z emocjami, praca nad przestrzeganiem zasad, formy odreagowywania napięć emocjonalnych, rozwiązywanie konfliktów, postrzeganie siebie i innych, zerwanie blokad wewnętrznych, pobudzenie aktywności społecznej i zawodowej.
  3. Wymagana frekwencja – 100%.
  4. Uczestnikom/czkom przysługuje możliwość skorzystania ze zwrotu kosztów dojazdu.
  5. Każdy z uczestników/czek w projekcie odbędzie 16 godzin zajęć w ramach grupowego treningu kompetencji społecznych w formie dwóch spotkań.
  6. Zakres tematyczny: trening postaw i zachowań kreujących kompetencje życiowe i umiejętności społecznych, zgodne z wymaganiami rynku pracy i przydatnych cech osobowości, w formie ćwiczeń, scenek i symulacji.
  7. Wymagana frekwencja – 100%.
  8. Uczestnikom/czkom przysługuje wyżywienie (przerwa kawowa i obiad) oraz możliwość skorzystania ze zwrotu kosztów dojazdu.
  1. Każdy uczestnik/czka odbędzie 3 godziny zajęć w ramach poradnictwa zawodowego w formie dwóch spotkań indywidualnych.
  2. Zakres tematyczny: identyfikacja potrzeb osób niepracujących, diagnoza możliwości doskonalenia zawodowego, podniesienie aktywności zawodowej, analiza przyczyn braku pracy, identyfikacja stopnia oddalenia od rynku pracy.
  3. Wymagana frekwencja – 100%.
  4. Uczestnikom/czkom  przysługuje możliwość skorzystania ze zwrotu kosztów dojazdu.
  5. Każda uczestnik/czka odbędzie 16 godzin zajęć w ramach grupowego poradnictwa zawodowego w formie dwóch spotkań.
  6. Zakres tematyczny: własne planowanie rozwoju kariery zawodowej w oparciu o testy, gry i warsztaty, w tym podnoszenia lub uzupełniania kompetencji/kwalifikacji zawodowych, wytyczenie ścieżki kształcenia dobranej do właściwych uwarunkowań osobistych, rozwój umiejętności poruszania się po rynku pracy, kształtowanie postaw prozawodowych.
  7. Wymagana frekwencja – 100%.
  8. Uczestnikom/czkom przysługuje wyżywienie (przerwa kawowa i obiad) oraz możliwość skorzystania ze zwrotu kosztów dojazdu.
  1. Uczestnicy/czki mogą brać udział w szkoleniach zawodowych zgodnie z ich zdiagnozowanymi potrzebami i potencjałem oraz będą uwzględniały specyfikę regionalnego rynku pracy.
  2. Szkolenia zawodowe są przewidziane dla 72 osób.
  3. Szkolenia będą trwały średnio 80 godzin (10 spotkań po średnio 8 godzin). Tryb zajęć dostosowany będzie do preferencji i możliwości uczestników/czek – zajęcia z częstotliwością średnio 2 – 3 spotkania w tygodniu.
  4. Szkolenia będą kończyć się egzaminem i uzyskaniem dokumentu potwierdzającego uzyskanie kompetencji lub kwalifikacji.
  5. Osobom uczestniczącym w Projekcie, które biorą udział w szkoleniu podnoszącym kwalifikacje i nie są osobami pracującymi, przysługuje stypendium szkoleniowe, które miesięcznie wynosi 120% zasiłku, jeżeli miesięczna  liczba godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin (w przypadku mniejszej liczby godzin szkolenia, wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie).
  6. Osoby uczestniczące w szkoleniach podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnym, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu, jeśli nie mają innych tytułów powodujących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Płatnikiem składek za te osoby jest podmiot kierujący na szkolenie.
  7. Osoba zachowuje prawo do stypendium szkoleniowego za okres udokumentowanej niezdolności do odbywania szkolenia, przypadający w okresie jego trwania, za który na podstawie odrębnych przepisów pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia lub przysługują im zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności osoby uczestniczącej w szkoleniu udokumentowanej zaświadczeniem lekarskim (druk ZUS ZLA), wypłata stypendium przysługuje w pełnej wysokości.
  8. Wymagana frekwencja – 80%.
  9. Uczestnikom/czkom biorącym udział w szkoleniu zostanie zapewnione wyżywienie (przerwa kawowa i obiad), przysługiwać im będzie stypendium szkoleniowe, a także opłacony zostanie im egzamin zewnętrzny. Osobom uczestniczącym w Projekcie przysługuje możliwość skorzystania ze zwrotu kosztów dojazdu.
  1. Każdy z uczestników/czek odbędzie 6 godzin zajęć w ramach pośrednictwa pracy w formie czterech spotkań.
  2. Zakres tematyczny: poszukiwanie miejsc pracy z wykorzystaniem ofert złożonych przez pracodawców, pomoc w napisaniu CV i listu motywacyjnego, prowadzenie rozmów o pracę, elementy negocjacji.
  3. Wymagana frekwencja – 100%.
  4. Osobom uczestniczącym w Projekcie przysługuje możliwość skorzystania ze zwrotu kosztów dojazdu.
  1. Staże są przewidziane dla 20 Osób uczestniczących w Projekcie.
  2. Wsparcie w postaci staży realizowane w ramach projektów jest zgodne z zaleceniem Rady z dnia 10 marca 2014r. w sprawie ram jakości staży (Dz. Urz. UE C 88 z 27.03.2014, str. 1) oraz z Polskimi Ramami Jakości Praktyk i Staży oraz spełnia podstawowe wymogi zapewniające wysoki standard stażu poprzez zapewnienie, iż:
    1. staż odbywa się na podstawie pisemnej umowy, której stronami są stażysta, podmiot kierujący na staż oraz podmiot przyjmujący na staż, która zawiera podstawowe warunki przebiegu stażu, w tym cel stażu, okres trwania stażu, wysokość przewidywanego stypendium, termin wypłaty stypendium, miejsce wykonywania prac, zakres obowiązków, harmonogram i program stażu, dane opiekuna stażu;
    2. zadania w ramach stażu są wykonywane zgodnie z programem stażu, który jest przygotowany przez podmiot przyjmujący na staż we współpracy z podmiotem kierującym na staż i jest przedkładany do podpisu stażysty. Program stażu jest opracowywany indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb i potencjału stażysty;
    3. stażysta wykonuje swoje obowiązki pod nadzorem opiekuna stażu, który jest wyznaczany na etapie przygotowań do realizacji programu stażu po stronie podmiotu przyjmującego na staż. Opiekun wprowadza stażystę w zakres obowiązków oraz zapoznaje z zasadami i procedurami obowiązującymi w organizacji (w tym z zasadami BHP i przeciwpożarowymi), w której odbywa staż, a także monitoruje realizację przydzielonego w programie stażu zakresu obowiązków i celów edukacyjno-zawodowych oraz udziela informacji zwrotnej stażyście na temat osiąganych wyników i stopnia realizacji zadań;
    4. po zakończeniu stażu jest opracowywana ocena, uwzględniająca osiągnięte rezultaty oraz efekty stażu. Ocena jest opracowywana przez podmiot przyjmujący na staż w formie pisemnej;
    5. podmiot przyjmujący na staż umożliwia stażyście ocenę programu stażu w formie pisemnej.
  3. Przed przystąpieniem do staży Osoby odbywające staż muszą odbyć badania lekarskie z zakresu medycyny pracy. Koszt badań lekarskich pokrywa podmiot kierujący na staż.
  4. Osoba odbywająca staż powinna wykonywać powierzone jej czynności lub zadania w wymiarze nieprzekraczającym 40 godzin tygodniowo i 8 godzin na dobę (w przypadku osób z niepełnosprawnością zaliczanych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w wymiarze nieprzekraczającym 35 godzin tygodniowo i 7 godzin na dobę).
  5. Stazysta/tka nie może odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej ani w godzinach nadliczbowych. Staż może być wyjątkowo realizowany w niedzielę i święta, w porze nocnej lub w systemie pracy zmianowej, o ile charakter pracy w danym zawodzie wymaga takiego rozkładu czasu pracy.
  6. Osobom odbywającym staż przysługuje stypendium stażowe za udział w stażu zawodowym w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli liczba godzin stażu w miesiącu kalendarzowym wynosi nie mniej niż 160 godzin miesięcznie (w przypadku osób z niepełnosprawnością zaliczanych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności miesięczne stypendium przysługuje pod warunkiem, że miesięczna liczba godzin stażu w miesiącu kalendarzowym wynosi nie mniej niż 140 godzin miesięcznie). W przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin, wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, chyba że w danym miesiącu nie występuje 20 dni roboczych i odbywanie stażu w mniejszej liczbie godzin stażowych jest niezawinione ze strony uczestnika i podmiotu przyjmującego na staż.
  7. Stażyści pobierający stypendium stażowe w okresie odbywania stażu podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym i wypadkowemu, jeśli nie mają innych tytułów powodujących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Płatnikiem składek za te osoby jest podmiot kierujący na staż. 
  8. Stażyści w okresie odbywania stażu objęci są ubezpieczeniem zdrowotnym oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Koszt tego ubezpieczenia jest ponoszony przez podmiot kierujący na staż.
  9. Stażysta zachowuje prawo do stypendium stażowego za okres udokumentowanej niezdolności do wykonywania zadań przypadających w okresie odbywania stażu, za który na podstawie odrębnych przepisów pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia lub przysługują im zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia lekarskiego. Stypendium nie przysługuje za czas nieusprawiedliwionej nieobecności na stażu.
  10. Osobie odbywającej staż przysługują 2 dni wolne za każde 30 dni kalendarzowych odbytego stażu. Za ostatni miesiąc odbywania stażu pracodawca jest zobowiązany udzielić dni wolnych przed upływem terminu zakończenia stażu. Za udzielone dni wolne przysługuje stypendium. W przypadku niewykorzystania należnego urlopu nie będzie wypłacany ekwiwalent pieniężny.
  11. Wymagana frekwencja – 80%.
  12. Osobom odbywającym staż przysługuje stypendium stażowe, badania lekarskie, zwrot kosztów dojazdu.
  1. Uczestnicy/czki projektu mogą brać udział w indywidualnym wsparciu w ramach zatrudnienia wspomaganego i mentoringu.
  2. Zatrudnienie wspomagane i mentoring są przewidziane dla 4 osób z niepełnosprawnościami i 12 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
  3. Zatrudnienie wspomagane będzie realizowany w wymiarze 24 godzin (12 spotkań, 3 razy w tygodniu); mentoring będzie realizowany w wymiarze 24 godzin (12 spotkań, 3 razy w tygodniu).
  4. Zakres tematyczny zatrudnienia wspomaganego:
  1. wsparcie w pierwszym kontakcie z pracodawcą, w tym pomoc kandydatowi w przygotowaniu wszystkich potrzebnych do zatrudnienia dokumentów, asystowanie przy rozmowie kwalifikacyjnej, pomoc przy podpisywaniu umowy o pracę i weryfikacji warunków zatrudnienia;
  2. wsparcie po uzyskaniu zatrudnienia w zakresie rzecznictwa, poradnictwa i innych form wymaganego wsparcia, aż do momentu uzyskania samodzielności zawodowej zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy;
  3. wsparcie pracodawcy i współpracowników w procesie adaptacji niepełnosprawnego pracownika w miejscu pracy i monitorowanie przebiegu zatrudnienia, obejmujące wsparcie pracownika i jego zawodowego otoczenia.
  1. Zakres tematyczny mentoringu:
  1. wsparcie w podejmowanych przez pracownika wyzwaniach na danym stanowisku pracy;
  2. odkrywanie oraz rozwijanie potencjału pracownika i jego wewnętrznej motywacji;
  3. przekazywanie informacji zwrotnej budującej samoświadomość;
  4. rozwijanie kompetencji osobistych i społecznych u danego pracodawcy.

GDZIE MOŻNA SIĘ ZGŁASZAĆ DO PROJEKTU?

Biuro Projektu dostępne jest w Rzeszowie (35-304) przy ul. Sikorskiego 55.

Biuro czynne: czynne w poniedziałki, czwartki i piątki od 8.00 do 12.00, we wtorki i w środy od 12.00 do 18.00.

Spotkania w innych godzinach lub w weekendy po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Kontakt telefoniczny pod numerem: 601 538 943

HARMONOGRAMY:

Harmonogramy w trakcie opracowywania.

DOKUMENTY REKRUTACYJNE DO POBRANIA:

Dokumenty w trakcie opracowywania.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Skip to content